O Diakonii Západ

O nás z oslav

Pomáháme kvalitními sociálními službami tam, kde na to člověk sám nestačí. Naše pomoc má mnoho tváří.

Diakonie ČCE je jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR a jejím posláním je tvořit společenství, které v milosrdenství a s nadějí fortelně pomáhá potřebným. Zřizovatelem je Českobratrská církev evangelická.

Diakonie Západ je jedním ze středisek Diakonie ČCE a už více než 30 let působí v regionu Plzeňského kraje. Poskytuje 10 druhů registrovaných sociálních služeb a další činnosti a ročně se stará o více než 3 600 klientů. Zaměřuje se na jedinečné služby lidem s těžkou poruchou autistického spektra, s mentálním a kombinovaným postižením. Vyniká komplexní péčí o ohrožené děti a jejich rodiny, pomáhá lidem v nesnázích či krizi, mladým na cestě k dospělosti, pečuje o seniory i pěstounské rodiny. Nabízí preventivní programy pro školy i veřejnost.

Prostřednictvím dceřiné společnosti Možnosti tu jsou o.p.s. zaměstnává osoby s tělesným nebo mentálním znevýhodněním a sociálně podniká.

Naše hodnoty

milosrdenství

Vždy, když potkám klienta, tak se usměju a pozdravím ho.

fortelnost

Pracuji fortelně – vím co, proč a jak dělám.

společenství

Jsem jedinečný dílek skládačky a obraz tvoříme pouze společně.

naděje

Jsem stejně důležitý jako klient, mé srdce bije pro Diakonii.
Lucie Petříčková

Slovo ředitelky

Milé čtenářky, milí čtenáři,
dovolte mi Vás pozdravit na webových stránkách Diakonie Západ. Již více jak 30 let jsou v Plzeňském kraji její služby k dispozici dětem a jejich rodinám, lidem se zdravotním postižením či seniorům. Po celou dobu svého působení se Diakonie Západ učí novým metodám práce, sleduje nové trendy na poli sociálních služeb a čerpá ze zkušeností, které získává z každodenního života. Přístup zaměstnanců založený na vzájemné lásce a úctě a hledající možnosti i tam, kde je nikdo jiný nevidí, jsou bránou do společenství, které nabízí přijetí, pomoc, podporu i kvalitu. Vítejte u nás!

Lucie Petříčková
podpis

Historie Diakonie ČCE

V roce 1864 založil evangelický farář Václav Šubert v Krabčicích pod Řípem „opatrovnu“ pro děti místních sedláků. Jedná se o první diakonický projekt na našem území. V Krabčicích dodnes Diakonie provozuje domov odpočinku ve stáří. V roce 1903 vznikla „Česká Diakonie, spolek evanjelický pro ošetřování nemocných a chudých". Sestry diakonky pracovaly v různých zdravotnických zařízeních či docházelo ošetřovat nemocné do rodin. V roce 1959 zakázal činnost Diakonie komunistický stát. Péče o potřebné se však neformálně udržuje v jednotlivých sborech evangelických církví.

Českobratrská církev evangelická obnovuje Diakonii 1. června 1989 a postupně rozvíjí celou paletu sociálních služeb (služby krizové pomoci, stacionáře pro děti s mentálním postižením, domácí péči o seniory a zdravotně postižené). Služby Diakonie se po roce 2000 rozšířily o služby sociální prevence, jako jsou nízkoprahové kluby určené dětem a mládeži, občanské poradny nebo azylové domy. V roce 2003 přibyly do rodiny Diakonie také služby hospice.

Důležitý byl také vznik speciálních škol. Dnes provozuje Diakonie speciální školy určené dětem s mentálním a kombinovaným postižením na 16 místech republiky a je jedničkou v oblasti speciálního školství. V roce 2011 vzniklo Středisko humanitární a rozvojové spolupráce, které pomáhá při humanitárních katastrofách u nás i ve světě. Důraz Diakonie klade i na vzdělávání, proto založila Diakonickou akademii, která připravuje kurzy celoživotního vzdělávání zaměřené na práci v sociálních službách.

V posledních letech Diakonie rozvíjí sociální podnikání a vytváří chráněná pracovní místa pro lidi s postižením. A stále roste. V loňském roce už pomohla více než 28 tisícům lidí.

Diakonie v číslech

Najdete nás na