Příběh Adama

Adam Kluby
Adam (12) dochází do Klubu Echo v Dobřanech už dva roky. Moc rád fotí, s čímž mu pomáhají i zaměstnanci Klubu, ale živit by se jednou chtěl jako číšník nebo kuchař na velké výletní lodi.

S čím Ti v tu nejčastěji pomáhají a co tu nejraději děláš?

Teď během COVIDu jsem mohl naštěstí normálně chodit do Klubu. Bavilo mě to. Vůbec nešla čeština, takže kdybych sem nechodil, propadnul bych. Učitelky po nás chtěly do půl dne odesílat úkoly. Já jsem na to strašně pomalej. Když tu byl ještě Michal (pozn. Diakonie: pracovník Klubu), tak ten mi s tím hodně pomáhal. No a co tu nejraději dělám? Jezdím na výlety. Jeli jsme třeba na laser games, měli jsme příměstský tábor, občas mě bavily i různé hry, které jsme tu hráli. Já třeba fotím do školních novin, takže jsem si nejdřív fotil na mobil, ale teď jsem si od jedné paní koupil foťák. Takže mi to tady bude Gábina vysvětlovat, jak se to ovládá. Umím dobře fotit, to se musím pochválit. (smích)

Takže se budeš chtít fotografii věnovat i po škole?

To asi ne, raději bych chtěl být kuchař nebo číšník na nějaké velké výletní lodi.

Jak dlouho sem chodíš a proč jsi vlastně začal?

Už určitě dva roky, od mých 10. Nechodím sem každý den, někdy sem jdu měsíc v kuse, někdy sem měsíc nejdu, chodím sem tak, jak mi to vyhovuje. No a Klub jsem poznal díky „chodbovkám“. Pracovníci Klubu měli prezentaci ve stánku na chodbě naší školy. Rozdávali nám letáčky a mně se líbilo, že jsme museli splnit úkol – vymalovat postavičku. Pak jsme za nimi přišli do Klubu a oni nám vyhodnotili, jak jsme ten úkol splnili.

Jaká jsi měl očekávání, než jsi do Klubu přišel?

Myslel jsem, že to bude nudné. Pak jsme začali jezdit na výlety, tak mě to začalo moc bavit. Tady je to zadarmo, školní výlety jsou velmi drahý, takže to je super. No a taky jsem nevěděl, že mi můžou pomoct i se školními úkoly.

Co si o tom, že sem chodíš, myslí Tví rodiče?

Mamka je ráda, líbilo se jí, že někam jezdíme a že mi pomáhají s úkoly. Je to tu fajn. Chodím sem s dětmi stejného věku.

Co bys mohl říct o lidech, co tu pracují?

Asi úplně nejradši jsem měl Michala, který už tu bohužel není. Teď mám moc rád Monču nebo Lukáše. Jsou super. Dokonce jsem doporučoval chození do Klubu mým kamarádům. Dozvím se tu zajímavé informace, děláme třeba kvízy. Jsem rád, že se tu pobavíme, občas se řekne někdo něco vtipného.