Senioři v nouzi

NEBUĎTE NA TO SAMI 

 

To je heslo naší nové kampaně zaměřené na podporu seniorů, kteří se cítí osaměle, nejistě, bezmocně, mají strach nebo cítí stud. Víte, že každý padesátý senior je v exekuci? A víte, že samota a sociální izolace zvyšuje riziko onemocnění o 75 %? Do toho přidejme statistiku, že u 32 % vloupání jsou oběťmi senioři nebo že se jednoduše nestíhají přizpůsobit rychle se měnícímu světu. 

Možná je ve vašem okolí někdo, kdo se potýká s podobnými potížemi. Možná, že něco podobného řešíte i Vy. Ať už vás tíží cokoliv, zasloužíte si podporu a pomoc. Zavolejte na naši poradenskou linku služby PLUS 733 414 421. Naši pracovníci jsou připraveni naslouchat. Nebuďte na to sami!  

Chcete vědět víc o naší službě, principech práce s klienty a našich pracovnících? Navštivte stránky služby Plus. Poradenské služby Diakonie Západ jsou zcela bezplatné, v telefonátu můžete vystupovat anonymně a budeme maximálně diskrétní.

Kampaň reaguje na 5 možných náročných emocí, které můžete Vy, nebo Váš blízký cítit. Pojďme si na modelových situacích popsat, co jednotlivé pocity může vyvolat, a proč je dobré si o nich s někým promluvit. 

  • STRACH: Dnešní senioři vyrůstali v době, kdy se žilo jinak. Často od nich slýcháváme, že lidé k sobě měli blíže, na vesnicích se nemuselo ani zamykat a v noci se nebáli jít z tancovačky pěšky domů. Dnes se potýkají s tzv. šmejdy, zamykají si dveře na řetízek a jejich blízcí jim radí, aby neotvírali cizím lidem, vždy se koukali kukátkem, kdo zvoní a předcházeli tak vloupáním.
    • Pokud Vám ale strach brání v tom, abyste zažívali radost ze života, anebo Vám narušuje spánek, je dobré o něm mluvit s odborníkem. Každý má právo se cítit bezpečně.
strach

 

  • STUD: Dříve jste byli zvyklí, že jste zvládli všechno. Jako laňky jste vyskočili na židli, pověsili záclony, umyli okna, vyžehlili, posekali trávník a na večer jste se ještě postarali o skupinku dovádějících vnoučat. Ale najednou už to nejde. Bolavá záda se ozývají čím dál častěji, balancování na židli u okna už je absolutně nereálné, často na vás padá únava a vnoučata raději na starosti mít nechcete, protože je to příliš velká zodpovědnost, na kterou si už nevěříte. A v tu chvíli Vás může přepadnout stud, protože zjistíte, že sami už na vše nestačíte. 
    • Je v pořádku si přiznat, že chcete mít také svůj klid, anebo že potřebujete od ostatních s některými věcmi pomoci. Nikdo z nás není superman. V každém věku máte právo říct si o to, co potřebujete, anebo přiznat, že máte na něco jiný názor. Pokud je to ale pro Vás těžké, nezdráhejte se o tom promluvit s odborníkem. Třeba se vám společně podaří prolomit "ledy" a zjistíte, že říct si o pomoc není známkou slabosti, ale spíše síly.
stud

 

  • NEJISTOTA: Možná jste si plánovali, že při odchodu do důchodu budete muset mírně snížit svůj životní standard a asi nebudete jezdit každý rok na dovolenou k moři, stále jste však počítali s tím, že budete mít párset korun na přilepšenou pro vnoučata a že si s kamarádkou budete moci zajít každé pondělí odpoledne na oblíbený dort do cukrárny. Ale to, co se stalo v posledních letech, tento plán změnilo a „hodilo do klidného stáří vidle“. Důchody se sice mírně zvyšovaly, ale všechny služby, potraviny i všechny další životní náklady extrémním způsobem rostly. A tak se můžete cítit nejistí v tom, jak všechno finančně zvládnete. Budete mít dostatek prostředků na všechny nezbytné výdaje? A zbude Vám i něco navíc?
    • S nejistotou ohledně vlastní budoucnosti se může v určité fázi svého života potýkat každý z nás. Pokud svou nejistotu budete sdílet s odborníkem, nejen že Vám můžepomoci s tím, jak nejistotě čelit, ale dokáže Vás také nasměrovat na další odborníky, kteří Vám mohou předat i praktické rady, jak v komplikovaných situacích postupovat.
nejistota

 

  • SAMOTA: Celý život jste na všechno byli dva. Teď už ne. Životní partner odešel před pár lety, tak zbyly alespoň děti a vnoučata. Pravidelné návštěvy ale dlouhé dva roky kazil COVID19 a Vám dělá problém se vrátit zpět do původního rytmu. A vlastně to je občas i pohodlné – mít svůj vlastní klid, být sám doma a nemuset se nikam chystat. Být si sám svým pánem. Vlastně už nemusíte ani moc uklízet, protože k Vám nikdo moc nechodí. Není Vám ale někdy přece jen smutno a nechybí Vám obyčejný kontakt s ostatními? Neschází Vám rozhovory o běžných starostech i radostech?
    • Každý z nás někdy potřebuje být sám. Prostor pro sebe nám někdy pomáhá srovnat si myšlenky, zklidnit se, anebo si od lidí odpočinout. Zároveň je pro nás dobré vědět a slyšet od ostatních, že pro ně jsme důležití, že je zajímají naše názory, že nás za něco oceňují. Kontakty s rodinou, přáteli i známými nás inspirují, dodávají nám sílu, naději a obohacují nás. Pokud se cítíte sami, můžete o tom mluvit, a hledat řešení, jak ze samoty dostat. 
samota

 

  • BEZMOC: Ta se projevuje různě. Někdo je apatický, někdo naopak velmi frustrovaný a naštvaný. Každý dává průchod bezmoci trochu jinak. Celý život jste byli užiteční, něco jste tvořili, někomu byli nápomocní. S nástupem vyššího věku Vám může připadat, že Váš názor nikoho nezajímá, že nemáte šanci významně ovlivnit, co se bude dít, anebo že nemáte věci tak úplně pod kontrolou.   
    • Nikdo z nás se nemůže dokonale připravit na všechny situace, které nás potkají. Na některé zkušenosti zkrátka nejsme nikdy dost připraveni a můžeme se cítit bezmocní. Vždy se ale můžeme rozhodnout, jak s bezmocí naložíme – jak si dokážeme pojmenovat ty oblasti, které kontrolovat můžeme, a ve kterých se můžeme prosadit. I s tím Vám může pomoci náš odborník, se kterým si o tom promluvíte. Nemusíte na to být sami.
bezmoc