Chráněné bydlení zachráněno, ale chybí 904 tis. Kč

Image
Klientka chráněného bydlení ve zrekonstruovaných prostorách
Image
Zrekonstruované prostory chráněného bydlení

Rok 2023 byl pro klienty i pracovníky chráněného bydlení Můj 1+0 v Přešticích nesmírně náročný. Původně plánovaná renovace staré koupelny vyústila v komplexní rekonstrukci celého domu, kde se bouraly stropy i příčky. Důvod? Skrytá prasklina v odpadním potrubí, která způsobila dlouhodobé zatékání do konstrukce domu.

Dvanáct klientů se po 8 měsících v provizorních prostorách, které díky pozitivnímu přístupu pracovníků vnímali jako prodloužený výlet, opět vrátilo do svých pokojíčků ve známém prostředí. Teď už všechny prožité starosti vnímají jako minulost a mají radost ze všech vylepšení. Kristýně se líbí nová komoda v jejím pokojíčku, Jirka rád vaří v nové kuchyni. A každý klient během úklidové služby důkladně leští novou koupelnu, kterou si užívají jako takové malé wellness. 

Náklady na rekonstrukci narostly až do výše 2 224 965 Kč. 

Díky dotacím Plzeňského kraje, města Přeštice, Monety Money Bank, ČEPS a díky darům Slevomatu, Škody JS, Nadace ČEZ a dalším firemním i individuálním dárcům jsme dostali 1 167 610 Kč. Pořád čekáme na plnění pojišťovny, která se však původní návrh ve výši 153 tis. snížila na 90 tis. Kč. Každopádně minimálně 904 231 Kč stále ještě chybí. Znova žádáme Plzeňský kraj o mimořádnou dotaci. A také prosíme Vás, naše podporovatele o jakýkoliv příspěvek.

Každá pomoc se počítá!

Výzva roku 2023: Zachraňte chráněné bydlení

Klienti chráněného bydlení Diakonie Západ v Přešticích volají o pomoc!

 

Hniloba, která se nepozorovaně šířila zdmi a stropy chráněného bydlení v Přešticích, vyhnala 12 klientů s mentálním postižením a autismem z bezpečí. Akutní, neplánované vystěhování z domova kvůli riziku zřícení budovy je i pro zdravého člověka nepředstavitelně náročné, pro lidi s mentálním postižením či autismem to znamená katastrofu. Našli jsme pro ně provizorní ubytování, ale klienti se touží vrátit do svých zabydlených pokojů, ke svým těžce získaným a pro ně zcela zásadním jistotám. 

Náklady na rekonstrukci jsou nyní kalkulovány na 1,9 mil. Kč. To je pro Diakonii Západ, nestátní neziskovku, výdaj, který je bez pomoci firemních a individuálních dárců nezvládnutelný. Proto se obrací s prosbou o pomoc na veřejnost.

Image
Rekonstrukce chráněného bydlení
Image
Klientka Míša

Chráněné bydlení Můj 1+0 v Přešticích u Plzně je unikátní zařízení, které umožňuje lidem s mentálním postižením a poruchou autistického spektra žít naplno v domácím prostředí. Pomáháme jim s každodenními úkony, péčí o domácnost a řešením osobních záležitostí. Proč je pro tyto lidi nezbytné zůstávat v prostředí, které je pro ně známé a bezpečné? Klienti jsou velmi citliví vůči stresu a úzkostem, které vyvolá mnohdy maličkost či drobná odchylka od zavedené rutiny. V prostředí, které dobře znají, mohou lépe komunikovat a klidněji reagovat. V neznámém prostředí je jejich křehká psychika přetížena novými podněty. V provizorním bydlení mají z důvodu nedostatku místa jen základní osobní věci. To všechno jsou důvody, abychom rekonstrukci nouzově vystěhovaného chráněného bydlení v Přešticích zvládli co nejdříve.

Náš klient je olympijským medailistou!

Mezi klienty chráněného bydlení je i zkušený cestovatel a několikanásobný medailista Speciálních olympijských her, pan Petr Pavlíček. Díky své sportovní vášni (věnuje se sjezdovému lyžování) navštívil v roce 2005 Nagano, ze kterého si přivezl 3 bronzové medaile, Aljašku, Portugalsko, Řím či Anglii. Pan Petr má poruchu autistického spektra v kombinaci s lehkým až středně těžkým mentálním postižením. Ale ani to mu díky podpoře rodiny a přátel nezabránilo žít naplno. S přibývajícím věkem se stupeň postižení zvyšuje, a tak je pan Petr rád, že má své klidné a jisté zázemí právě v chráněném bydlení Diakonie Západ. V nedávné době také vyšel s panem Pavlíčkem poutavý rozhovor v deníku Právo, čtěte ZDE.

Image
klient Petr

Každá pomoc se počítá!

Sbírku "Zachraň chráněnko" podpořili
SKODAJS

 

bywood

 

daliartcz

 

icefactory

 

kacaba

 

festival na ulici

 

peko

 

vodarna

Rychlý
kontakt